به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «صفدر نیازی شهرکی» در گفت‌وگویی به بررسی تاخیر در اجرای مواد قانونی تحویل حجمی آب به بخش کشاورزی پرداخت و افزود: تحویل حجمی آب به این معنی است که متولی تامین آب در زمان و مکان مشخص، آب را به صورت حجمی تحویل بهره‌بردار دهد.

تحویل آب حجمی به بخش کشاورزی از برنامه دوم توسعه مطرح شده و تا سال ۸۹ هم در قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی بر آن تاکید شده است که تاکنون در کمتر از سه درصد سدهای کشور و کمتر از ۲۰ درصد چاه‌های کشاورزی عملیاتی شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این‌که شرط الگوی کشت برای تحویل حجمی آب فقط برای حجم مصرفی است، اظهار داشت: مکان تحویل حجمی آب ربطی به الگوی کشت ندارد، الگوی کشت به معنی این است که چه محصولی را چگونه و در کجا تولید کنیم؟

نیازی گفت: الگوی کشت با توجه به اسناد بالادستی برای محصولات راهبردی و بر اساس نیاز کشور تعیین می‌شود، این امر نیز به حجم تحویلی آب برمی‌گردد که در این راستا تسریع در تحویل حجمی آب توسط وزارت نیرو لازم است.

وی خاطرنشان‌کرد: مکان تحویل آب، مولفه اصلی تحویل حجمی آب است که باید توسط وزارت نیرو و همکاری وزارت جهاد کشاورزی مشخص شود، همچنان‌که بر اساس قوانین بالادستی وزارت نیرو متولی تامین و تحویل آب است.

به گفته این مقام مسوول، وزارت جهاد کشاورزی مصرف کننده آب است و چه براساس قانون تشکیل وزارت نیرو و چه براساس قوانین وزارت جهاد کشاورزی، تامین و انتقال آب توسط وزارت نیرو انجام می‌شود و توزیع و بحث بهره‌برداری از آب که تولید محصولات کشاورزی را در پی دارد، بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ۵۶ درصد آب کشاورزی از چاه‌های زیرزمینی تامین می‌شود که تهدیدی برای منابع آبی کشور است، گفت: تعداد حلقه چاه مشخص است، بر این اساس باید دستگاه‌های اندازه‌گیری آب بر روی آن چاه‌ها نصب شود.

وی افزود: براساس آمار در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته بر روی ۸۵ هزار از حدود ۵۵۰ هزار حلقه چاه دستگاه‌های سنجنده نصب است که بخشی از آنها هم قدیمی شده که باید سیستم‌های جدید و هوشمند در این چاه‌ها نصب شود.

نیازی خاطرنشان‌کرد: نزدیک به سه میلیون هکتار از ۸.۵ میلیون هکتار اراضی آبی کشور، توسط شبکه‌ها آبیاری می‌شود، در این راستا ۱۳۰ هزار نقطه برای تحویل حجمی آب تعیین شده که تاکنون فقط در سه درصد از آنها تحویل حجمی اعمال شده و بقیه احتمالا در دست مطالعه همکاران وزارت نیرو است.

مصرف ۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مورد قبول نیست

وی بیان‌داشت: این که گفته می‌شود ۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود مورد قبول نیست، زیرا چهار مصرف کننده آب (کشاورزی، صنعت، محیط زیست و شرب) در کل کشور وجود دارد، از آنجایی که میزان مصرف به‌طور مشخص با حجم معلوم می‌شود، باید مصارف همه بخش‌ها به حجم مشخص شود، آن‌گاه می‌توان میزان مصرف هر بخش را تعیین و درصدبندی کرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان‌کرد: وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب مسوول نصب دستگاه‌های تعیین حجم است و بقیه دستگاه‌ها در این زمینه همکاری می‌کنند، وزارت جهاد کشاورزی چه بابت نظام‌های بهره‌برداری و چه برای الگوی کشت و سایر موارد که در تحویل حجمی آب مورد نیاز است، کمک‌رسان وزارت نیرو خواهد بود.

وی افزود: در بحث آبخوان‌ها نیز حجم آب باید محاسبه شود، زیرا در آبخوانی که به‌طور مثال ۱۰ هزار حلقه چاه وجود دارد باید مشخص شود که چه وقت مصرف مازاد داریم و توسط چه افرادی مصرف انجام می‌شود؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *