نایب رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران کشور گفت: تولید داخل می‌تواند نیاز نان روزمره کشور را تا یک سال تامین کند منتهی در بحث ذخایر استراتژیک که معمولا برای 3 تا 5 ماه برای حوادث خاص است، واردات صورت می‌گیرد بنابراین واردات گندم تنها برای ذخایر استراتژیک کشور است.

علیقلی ایمانی در مورد آخرین وضعیت برداشت گندم گفت: تقریبا از نیمه دوم فروردین ماه تا امروز که برداشت گندم شروع شده است، نزدیک به 6 میلیون تن به ارزش 15 هزار میلیارد تومان خرید گندم صورت گرفته است که تقریبا 12.5 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و شرکت بازرگانی دولتی قول داده تا باقی مانده را در هفته جاری تسویه کامل کند.
وی ادامه داد: شرایط خرید و تولید نشان می‌دهد نسبت به سال گذشته 10 تا 12 درصد هم در تولید و هم در خرید افزایش داشته‌ایم و بنابراین پیش‌بینی می‌شود تولید 14 میلیون تن گندم محقق شود.
نایب رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران در مورد احتمال ورود دلالان به خرید گندم گفت: زمانی که در پرداخت‌ها وقفه ایجاد شود و این روند طولانی شود کشاورزان به دلیل نیاز خود گندم را به زیر قیمت به دلالان خواهند فروخت اما وقتی این پرداخت‌ها شتاب می‌گیرد ورود دلالان نیز منتفی می‌شود. پیش‌بینی ما این است که اگر پرداخت‌ها به‌روز شود و روند کنونی را داشته باشد، گندم از چرخه خرید تضمینی خارج نمی‌شود و کشاورزان می‌توانند آن را با قیمت واقعی بفروشند. در حال حاضر خرید گندم مانند روال گذشته بوده چون بخش اعظم مطالبات گندم‌کاران پرداخت شده که جای تشکر دارد.
علیقلی در مورد واردات گندم نیز گفت: باید توجه داشت که تولید داخل می‌تواند نیاز نان روزمره کشور را تا یک سال تامین کند منتهی در بحث ذخایر استراتژیک که معمولا برای 3 تا 5 ماه برای حوادث خاص است، واردات صورت می‌گیرد بنابراین واردات گندم تنها برای ذخایر استراتژیک کشور است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *