به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «آگری‌لند»، با این فناوری همچنین کشاورزان می توانند سموم کشاورزی را با تاثیرگذاری بهتر استفاده کرده و نظارت بهتری بر خاک داشته باشند. «بنیاد جهانی نانو» گزارشی را منتشر کرده که به گفته این سازمان قصد دارد نقش بالقوه مهم و متحول‌کننده فناوری نانو در دگرگون‌سازی رویه‌های پایدار کشاورزی را مورد بررسی قرار دهد.

این گزارش فناوری نانو را به عنوان دستکاری ماده در سطح میکروسکوپی و مقیاس نانو تعریف می کند همچنین اعلام می کند که این فناوری (نانو) هم اکنون برای بهبود بهره‌وری و پایداری کشاورزی در سطح جهان به کار گرفته می شود.

فناوری نانو در کشاورزی

این گزارش خاطرنشان می کند که فناوری نانو می‌تواند در چند زمینه مزایایی برای جنبه های مختلف کشاورزی داشته باشد که از جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

کشاورزی دقیق – حسگرهای نانو می توانند رطوبت خاک و همچنین دما و مواد مغذی خاک را تحت نظارت قرار داده و به کشاورزان اجازه دهند که ضمن کاهش مصرف آب و کود، محصولات کشاورزی را بهینه سازی کنند.

سامانه‌های انتقال هوشمند – ذرات نانو می توانند برای انتقال بهینه‌تر کود و سموم کشاورزی مورد استفاده قرار گیرند و از این طریق میزان اتلاف را کاهش داده و تاثیرات زیست محیطی را به حداقل برسانند.

شناسایی بیماری – حسگرهای نانو می توانند حضور پاتوژن های گیاهی (ارگانیسم‌های حامل بیماری) را شناسایی کرده و به کشاورزان امکان بدهند که پیش از وارد شدن خسارت شدید برای مهار آن وارد عمل شوند.

حفظ غذا – فناوری نانو می تواند برای تولید پوشش های ضدمیکروبی برای بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد که این اقدام می تواند مدت زمان نگهداری مواد غذایی را افزایش داده و ضایعات مواد غذایی را کاهش دهد.

تحقیقات دانشگاهی

در «ولز»، محققان در دانشگاه «آبریستویت» (Aberystwyth) اقدام به بررسی ظرفیت بالقوه مواد نانو در ابداع راه حل‌های نوآورانه برای انتقال هدفمند سموم کشاورزی کرده اند.

این دانشگاه همچنین در نظر دارد تا درباره کاربرد حسگرهای نانو به منظور ارائه داده درباره مواد مغذی و سطح رطوبت خاک تحقیق کند به طوری که کشاورزان بتوانند تصمیمات آگاهانه‌تری درباره آبیاری و کاربرد سموم کشاورزی اتخاذ کنند.

در دیگر مراکز دانشگاه جهان نیز تحقیقاتی در این حوزه انجام می شود از جمله موسسه فناوری هند در دهلی‌نو تمرکز خود را بر تولید کودهای شیمیایی نانو به منظور ارتقای باروری محصولات کشاورزی و کاهش ضایعات مواد مغذی خاک قرار داده اند.

این در حالی است که بازار فناوری نانو در کشاورزی پایدار از طریق کشاورزی ارگانیک هنوز به طور نسبی محدود است اما انتظار می رود که در آینده رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد.

گزارش یادشده خاطرنشان کرده که طبق پیش بینی ها ارزش بازار فناوری نانو در بخش کشاورزی تا سال ۲۰۲۵ به ۱۶.۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *