به گزارش ایرنا، «علی صفری» روز شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: ارایه بذرمال، ادوات کشاورزی با تسهیلات چهار درصد، ارایه ۵۰ درصد منابع مالی کشاورزان برای بیمه اراضی کشاورزی و ارایه اقدامات کارشناسی از جمله حمایت‌های سازمان کشاورزی استان مرکزی برای حضور کشاورزان در این طرح است.

وی با یادآوری اجرای طرح کشاورزی قراردادی از سال گذشته در زمین‌های کشاورزی استان مرکزی، ادامه داد: اجرای این طرح افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصد عملکرد تولید محصولات کشاورزی را نسبت به سال قبل از آن داشته‌ است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: افزایش سطح زیر کشت زمین‌های کشاورزی استان در طرح کشاورزی قراردادی سال آینده نسبت به سال جاری از اولویت‌های این سازمان است.

صفری گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی و داربستی کردن باغات انگور در زمین‌های کشاورزی استان مرکزی از دیگر برنامه‌های اولویت دار این سازمان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی است و اکنون گیاهان دارویی در ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان کشت شده‌ است.

وی افزایش عملکرد و کاهش آفات را از جمله مزایای اجرای طرح داربستی کردن باغات انگور عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح سال گذشته در ۳۰۰ هکتار از باغات استان مرکزی اجرایی شده‌ است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با یادآوری وجود ۷۵۶ هکتار کشت گلخانه‌ای و ۵۷ هکتار سایه بان باغات در باغات استان گفت: اجرای طرح سایه‌بان در باغات بیشتر در باغات انار استان در راستای جلوگیری از آفتاب سوختگی محصول انجام شده‌ است.

صفری یادآور شد: استان مرکزی با توزیع ۹۰ هزار تن انواع کود شیمیایی بین کشاورزان در سال گذشته جزو سه استان برتر کشور در این زمینه بود.

وی ادامه داد: ۱۶۸ تن ماهی خاویاری سال گذشته در استان مرکزی تولید شد و این استان در زمینه تولید این محصولات رتبه چهارم را در بین استان‌های غیر ساحلی کشور به خود اختصاص داد.

صفری با یادآوری تولید بیش از ۶ هزار تن گوشت ماهی سال گذشته در استان مرکزی افزود: سرانه مصرف ماهی در این استان ۹ کیلوگرم است که چهار کیلوگرم از سرانه مصرف این محصول در سطح کشور کمتر است.

وی ادامه داد: افزایش تولید گوشت ماهی به هفت هزار تن در استان مرکزی از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان در سال جاری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۲۱ هزار میلیارد ریال منابع مالی و ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در سفر هیات دولت به این استان، به بخش کشاورزی استان اختصاص یافت که این منابع مالی در مدت سه سال به این بخش تخصیص داده می‌شود.

صفری گفت: یک هزار و ۷۰۰ نفر اشتغال سال گذشته در بخش کشاورزی استان مرکزی ایجاد و ۸۰ واحد راکد این بخش به چرخه تولید بازگشتند.

وی اظهار داشت: سه هزار میلیارد ریال وام بند الف ماده ۱۸ سال گذشته و ۹۰۰ میلیارد ریال وام علاوه بر وام مکانیزاسیون برای خرید ادوات کشاورزی در اختیار واحدهای تولیدی و کشاورزان استان مرکزی قرار گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از ۴۴ واحد صنایع تبدیلی سال گذشته در این استان آغاز و زمینه جذب ۳۵۳ هزار تن ماده خام کشاورزی در استان فراهم شد.

صفری با یادآوری واگذاری نظارات بر واحدهای عرضه محصولات کشاورزی به سازمان جهاد کشاورزی و هوشمند سازی نانوایی‌های استان گفت: برای ۵۰ نانوایی استان هفته گذشته به دلیل تعطیلی خودسرانه پرونده تشکیل شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال منابع مالی به بخش آب و خاک این استان برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین، لایروبی قنوات، مرمت کانال‌های آبیاری و انتقال آب با لوله به بخش کشاورزی استان اختصاص یافته است.

صفری ادامه داد: اعتبارات اختصاص یافته به بخش آب و خاک استان مرکزی در سال زراعی جاری نسبت به سال قبل از آن سه برابر افزایش شده است.

وی کم بودن نفوذ بیمه در بخش کشاورزی را از جمله مشکلات بخش کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد و گفت: خشکسالی، سرمازدگی، سیلاب، طوفان و باد امسال ۲۵ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی این استان خسارت وارد کرده‌ است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۲۰ هزار هکتار از محصولات زراعی استان امسال تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفت که با بیمه این زمین‌ها ۱۰۲ درصد از تعهدات این سازمان محقق شده‌ است.

صفری اظهار کرد: بیمه اجباری دام، طیور و آبزیان از برنامه‌های اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی در برنامه هفتم توسعه است.

وی صدور اسناد مالکیت زمین‌های کشاورزی را از دیگر برنامه‌های اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: چهار درصد زمین‌های کشاورزی استان و کشور سال گذشته دارای سند مالکیت بودند که در راستای جلوگیری از تغییر کاربری و هویت دار کردن زمین‌های کشاورزی اکنون رفع تداخلات و صدور اسناد ۵۲ درصد زمین‌های کشاورزی استان صادر شده‌ است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی ادامه داد: این استان در زمینه رفع تداخلات اراضی کشاورزی رتبه پنجم تا دهم و در زمینه صدور اسناد مالکیت رتبه پنجم را در سطح کشور به خود اخصاص داده‌ است.

صفری با یادآوری اجرای طرح الگوی کشت از سال گذشته در استان مرکزی خاطرنشان کرد: این طرح در کشت بهاره امسال رعایت شده‌ و کشت‌هایی که این الگو در آنها رعایت نشود تحت حمایت این سازمان نیست و کود شیمیایی یارانه‌ای به آنها اختصاص داده‌ نمی‌شود.

وی ادامه داد: ۲۸۰ هزار تن گندم سال گذشته در استان مرکزی خریداری و ۲۰۰ هزار تن نیز به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شد و پیش‌بینی می‌شود تولید و خرید تضمینی این محصول امسال نیز همانند سال گذشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: میزان مصرف گندم در این استان سالانه ۲۰۰ هزار تن بوده که میزان خرید این محصول سال گذشته در استان ۸۰ هزار تن بیشتر از مصرف آن در استان است.

صفری گفت: افزایش کیفیت و کمیت تولید گندم در استان مرکزی از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان بوده و سال گذشته برای نخستین بار میزان سن زدگی گندم در استان کمتر از یک درصد بود.

وی ادامه داد: میزان استاندارد سن زدگی در محصول گندم ۲ درصد بوده و در راستای کاهش میزان سن زدگی در این محصول عملیات مبارزه با سن تا پایان خرداد ماه در استان ادامه دارد.

صفری با یادآوری آغاز هفته جهاد کشاورزی از بیست و یکم خرداد ماه جاری افزود: بهره‌برداری از ۳۶ طرح کشاورزی همزمان با هفته جهاد کشاورزی در این استان آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: تجلیل از ۶۴ کشاورز نمونه استان مرکزی، برگزاری همایش جهادگران و برگزاری میز خدمت در مصلی بیت المقدس اراک با حضور رئیس و معاونان این سازمان از جمله برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان در این هفته‌ است.

بیست و یکم تا بیست و هفتم خردادماه هرساله به عنوان هفته جهاد کشاورزی نامگذاری شده‌ است.

استان مرکزی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد. این استان به‌ عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می‌شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *