فرارو نوشت:بررسی ها نشان می دهد روغن ها و چربی ها تنها گروه کالایی است که در مهر ماه تورمی منفی را به ثبت رسانده. این در حالیست که تورم نقطه‌ای این گروه بالغ بر ۲۵۹ درصد برآورد شده است.

تورم ماهانه در مهر ماه امسال ۳ درصد برآورد شده، به عبارت دیگر خانوار ایرانی در مهر ماه برای تهیه سبد مشخصی از کالا و خدمات حدود ۳ درصد بیشتر از شهریور ماه هزینه کرده اند. تورم ماهانه اقلام خوراکی و آشامیدنی ها ۲.۲ درصد به ثبت رسیده این در حالیست که تورم کالا های غیر خوراکی ۳.۵ درصد بوده است. این امر نشان می دهد تورم مهر ماه بیشتر متأثر از گرانی اقلام غیرخوراکی ها بوده، بررسی ها نشان می دهد تورم خدمات از علل اصلی بالا رفتن تورم در ماه گذشته بوده است. در میان گروه های خوراکی تنها یک گروه تورم منفی را تجربه کرده، تورم روغن و چربی ها در مهر ماه منفی ۱.۶ درصد به ثبت رسیده، در حالی که تورم نقطه به نقطه روغن و چربی ها در مهر ماه ۲۵۹ درصد براورد شده است. بر این اساس می توان گفت که قیمت روغن که در چند ماه گذشته الخصوص در خرداد به شکل سرسام آوری بالا رفته بود در دو سه ماه اخیر کاهش قیمتی جزئی را تجربه کرده، البته این تورم منفی با جهش بالای این کالا در چند ماه گذشته قابل مقایسه نیست و حدودا قیمت روغن بالغ بر ۳.۵ برابر مهر سال گذشته است.

در میان گروه های اقلام غیر خوراکی و خدمات نیز پایین ترین تورم ماهانه به ثبت رسیده با ۰.۲ درصد به آب، برق و سوخت رسانی تعلق دارد. تورم ماهانه آموزش در مهر ماه امسال ۱۵ درصد براورد شده، این نرخ بالاترین تورم رقم خورده در میان تمامی گروه ها اعم از خوراکی و غیر خوراکی است. با وجود اینکه از فصل تابستان خارج شده ایم اما همچنین تورم مسکن بالاست، تورم ماهانه مسکن و اجاره نیز در مهر ماه ۶.۱ درصد به ثبت رسیده که در زمره بالاترین تورم ها در میان دیگر ها قرار دارد. از منظر تورم نقطه به نقطه نیز بالاترین نرخ در گروه هتل و رستوران رقم خورده است، تورم نقطه این گروه ۸۱ درصد به ثبت رسیده است. همچنین تورم پوشاک و کفش نیز در ماه گذشته ۲.۷ درصد برآورد شده است.

photo_2022-10-28_16-01-05

بیشتر بخوانید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *