تهران – ایرنا – رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: این سازمان از فراهم کردن شرایط ایده‌آل تجارت با پاکستان حمایت می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «علیرضا پیمان‌پاک» در آغاز کارگاه آموزشی تجارت با پاکستان با تاکید بر اهمیت بازار این کشور برای ایران، تصریح کرد: در حال حاضر سهم دو کشور از بازار ۱۹۰ میلیارد دلاری موجود ناچیز است و همین موضوع ضرورت برنامه ریزی برای افزایش این سهم را نشان می دهد.

وی با اشاره به بازار ۷۰ میلیارد دلاری پاکستان خاطرنشان کرد: صادرات این کشور در سال گذشته، ۲۲ میلیارد دلار و واردات آن ۴۸ میلیارد دلار بوده است که در کنار تجارت خارجی ۱۲۰ میلیارد دلاری ایران، بازار ۱۹۰ میلیارد دلاری ایجاد شده اما سهم دو کشور از این بازار فقط حدود ۶.۱ میلیارد دلار و غیرقابل قبول است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت سیزدهم، توسعه تجارت و همکاری با کشورهای منطقه و همسایه است، افزود: در این راستا پاکستان از چند منظر به عنوان یکی از کشورهای اصلی هدف ایران انتخاب شده است. این کشور از نظر مذهبی و فرهنگی قرابت نزدیکی با ما دارد و مرزهای طولانی، فرصت‌های متعددی را در راستای همکاری دو کشور فراهم کرده است.

راه‌اندازی و تقویت بازارچه‌های مرزی مشترک با پاکستان
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به مکمل بودن اقتصاد ایران و پاکستان گفت: یکی از موضوعات مهمی که سازمان توسعه تجارت ایران به طور جدی پیگیر آن است و نقش مهمی در افزایش تجارت دو کشور دارد، راه‌اندازی بازارچه های مرزی مشترک و تقویت آن است که با همکاری و همراهی دولت پاکستان و استانداری سیستان و بلوچستان در حال پیگیری است.

پیگیری ایجاد دفتر مراکز تجاری در پاکستان
پیمان‌پاک با بیان اینکه ایجاد دفتر مراکز تجاری در پاکستان از سیاست‌های اصلی سازمان توسعه تجارت ایران است، تاکید کرد: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای ارائه خدمات مدیریت شده از جمله خدمات توسعه بازار، خدمات گمرکی، خدمات لجستیک و ترخیص کالا و پشتیبانی‌هایی که می‌توان از تجار در زمینه مسایل حقوقی، پیگیری دعاوی، انتقال ارز و صدور ضمانت‌نامه‌ کرد، بسیار قابل اهمیت است و در اولویت پیگیری قرار دارد.

وی با بیان اینکه در هشت‌ ماه گذشته هشت مرکز تجاری با این رویکرد ایجاد کردیم، تصریح کرد: برنامه‌ریزی شده این مراکز، ۷۰ محور خدماتی تعریف شده را به تجار ایران و تجار کشورهای هدف ارائه دهند و هدف این است که وقتی تاجر وارد کشور مقصد می‌شود، سرگردان نباشد و بتواند تمام خدمات را از این دفاتر دریافت کند.

پیمان پاک افزود: در حال حاضر جهت راه‌اندازی این دفتر در پاکستان موافقت اولیه‌ای را دریافت کرده‌ایم و ایجاد این مراکز در دست اقدام است.

اعزام و پذیرش با برنامه هیات‌های تجاری بین ایران و پاکستان
معاون وزیر با اشاره به اهمیت حضور رایزن بازرگانی در کشور پاکستان گفت: در حال حاضر و با آغاز به کار دولت، رایزن ایران در پاکستان فعالیت موثری دارد و فعالیت رایزن‌ها می‌تواند درگاهی برای شناخت بازار و پیگیری مسایل مربوطه به تجارت باشد.

وی با اشاره به اهمیت مبادله هیات‌های تجاری بین دو کشور گفت: موضوع مهم دیگر در تجارت با کشورهای هدف از جمله پاکستان، اعزام و پذیرش مدیریت شده و با برنامه هیات‌های تجاری است که در این بخش نیز نقش رایزن و مراکز تجاری مورد تاکید و مهم است.

پیمان‌پاک تصریح کرد: در این زمینه در حوزه‌های تخصصی فعالیت‌هایی را شروع کردیم، از جمله در کشور روسیه پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم، در عمان نیز با همکاری اتاق مشترک دو کشور کاملا موفق عمل کردیم. در عراق، چین، اندونزی، قطر و ترکیه نیز فعالیت‌هایی را شروع کرده‌ایم و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، پاکستان نیز به این حوزه اضافه می شود.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: با کمک سفرای دو کشور، اتاق‌های مشترک و سازمان توسعه تجارت پاکستان این برنامه‌ریزی می‌تواند موثرتر واقع شود و منجر به افزایش شناخت تجار از بازار دو طرف و پتانسیل و ظرفیت‌های موجود شود.

وی افزود: برنامه و هدف ما ایجاد هم‌افزایی بین سازمان توسعه تجارت ایران و سایر دستگاه‌ها از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که از این فرآیندها حمایت کنند.

برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در دو کشور
معاون وزیر صمت با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی گفت: برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در دو کشور نیز فرصت مناسبی است که باید با نظارت اداره کل شبه قاره هند و رایزن بازرگانی و مشارکت مجموعه‌های موثر در راستای شناساندن توانمندی‌های ایران در بازار هدف پیگیری شود.

پیمان‌پاک با تاکید بر برخی نارضایتی‌ها در زمینه برگزاری نمایشگاه‌ها افزود: در این زمینه تاکید شده گزینش مجریان نمایشگاهی با دقت بیشتری صورت گیرد و کارگروه شورای نظارتی تشکیل شود تا برگزاری نمایشگاه‌ها بیشترین عایدی را برای تجار و توسعه تجارت کشور داشته باشد.

پیگیری پیاده‌سازی ساز و کار تهاتر در مبادلات ایران و پاکستان
معاون وزیر صمت با اشاره به برگزاری منظم نشست‌های کمیته تجاری که اولین نشست آن در ایران برگزار شد، گفت: یکی از محورهایی که در کمیته مشترک در مورد آن به توافق رسیدیم و اتاق بازرگانی کویته و زاهدان در حال پیگیری محورهای آن هستند، پیاده‌سازی ساز و کار تهاتر است.

وی افزود: در این کمیته همچنین موضوعات مربوط به زیرساخت‌های حمل و نقل، مسائل پولی و بانکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون وزیر صمت همچنین با اشاره به تحریم و مشکلات مربوط به انتقال ارز گفت: به واسطه تحریم‌های ظالمانه راه‌های متعدد و مختلفی را در کشورهای هدف پیاده می‌کنیم و در این راستا در سازمان توسعه تجارت ایران برنامه‌ریزی و تلاش کرده‌ایم بخش خصوصی واقعی از ظرفیت صرافی‌ها و خدمات و خدمات پولی و بانکی استفاده کند.

مذاکره با وزارت نیروی پاکستان در زمینه پول صادرات برق
پیمان‌پاک خاطرنشان کرد: همچنین در حال مذاکره با وزارت نیرو و همتایان پاکستانی هستیم که پول صادرات برق به عنوان اعتبار خریدار هزینه شود و هنگامی که صادرکننده کالایی را به کشور پاکستان صادر می‌کند، به صورت وام کم بهره در اختیار خریدار پاکستانی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تاخیر در ارسال کالا، تجار را با مشکل رو به رو می‌کند، گفت: در راستای تسهیل عبور و مرور کامیون‌های دو کشور در حال مذاکره هستیم و در این زمینه قصد داریم واردکننده معتبر و بین المللی پاکستانی را به تجار معرفی کنیم که بتوانند به صورت مطمئن عقد قرارداد داشته باشند.

ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز فروش عمده در پاکستان
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز فروش عمده، مشابه تجربه‌ای که در روسیه داشتیم، در پاکستان نیز در حال پیگیری است، گفت: موضوع ایجاد بارانداز و مکانی که کالای ما وارد، ترخیص، انبار و در نهایت عرضه شود؛ چه در خرده‌فروشی و چه در عمده‌فروشی دنبال می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد: برنامه ‎هایی که سازمان توسعه تجارت ایران با همکاری اتاق‌ها و مجموعه‌های متناظر و مسئولان کشورهای هدف تعریف می‌کند، در راستای آموزش و ارتقای توانمندی بخش خصوصی و تجار دو کشور موثر واقع شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *