معاون امور صنایع وزیرصنعت گفت: وزارت صنعت از ابتدای سال جاری فعال سازی حداقل ۲ هزار واحد صنعتی را در کشور هدف‌گذاری کرده و تاکنون 122 واحد به سمت فعال‌سازی حرکت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت صنعت، فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام«رونق تولید» نامگذاری شده است، دولت برای تحقق شعار سال، در راستای احیای واحدهای راکد و نیمه‌فعال اهتمام دارد.

وی در خصوص تامین مواد اولیه واحد های صنعتی نیز اذعان کرد: برخی واحدهای تولیدی با نبود مواد اولیه مواجه هستند که در صورت عدم رفع این مشکل، کالا را سفارش دهند و اگر مشابه داخلی آن وجود داشته باشد، از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت تامین می‌شود.

مقیمی در خصوص تامین نیاز های صنعتی در داخل کشور عنوان کرد: هم‌اکنون بومی کردن برخی قطعات که در صنعت خودروسازی از آنها استفاده می‌شود در یکی از شرکت‌های ارومیه انجام می‌شود که قیمت تمام شده آنها، یک سوم قیمت تمام شده واردات است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از مهمترین موضوعات مهم وزارتخانه، ساخت داخلی کردن لوازم خانگی است و در این رابطه هم اکنون طرح‌های مختلفی تدوین شده که بتوان در موضوعات مختلف جایگزینی داخلی را پیدا کرد. در حوزه لوازم خانگی، خوشبختانه پروژه‌ها مانند یخچال و لوازم صوتی با برنامه به پیش رفته و هم اکنون نیز این موضوع یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

مقیمی همچنین بیان کرد: وزارت صنعت و معدن برای تحقق رونق تولید دارای هفت سرفصل است اما مهمترین آن در حوزه تولید، بحث مربوط به ساخت داخل است و پروژه‌هایی برای ساخت داخل در رشته‌های مختلف مثل صنعت خودرو، لوازم خانگی، نساجی و پوشاک تعریف شده است.یعنی در مجموعه صنعت، محوری‌ترین برنامه، بسته‌ای از پروژه‌هایی است که می‌تواند کشور را از واردات محصولات نهایی، مواد واسطه و مواد اولیه که برای حوزه تولید استفاده می‌شود بی‌نیاز کند.

وی در خصوص فعال سازی واحد های نیمه فعال و راکد اذعان کرد: وزارتخانه از ابتدای سال فعال سازی حداقل دو هزار واحد صنعتی را در کشور هدف‌گذاری کرده است و تاکنون 122 واحد به سمت فعال‌سازی حرکت کرده و این واحدها حدود 19 هزار نفر اشتغال جدید ایجاد کرده‌اند.

همچنین مقیمی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، پروژه‌ها را با توجه به موضوع پروژه‌های«داخلی‌سازی» تعریف کرده، البته ۴ هزار پروژه و ۴ هزار واحد افزایش ظرفیت در نظر گرفته شده است.

وی گفت : بنابراین در بحث زیرظرفیت‌ها نیز حداقل ۴ هزار واحد در نظر گرفته شده و اقدامات آنها نیز دنبال می‌شود تا بتوانند به ظرفیت برسند و مهمترین برنامه نیز بحث مربوط به جلوگیری از واردات محصولات مواد اولیه و مصارف واسطه بوده که امکان تولید آن در داخل کشور وجود دارد و در این رابطه نیز هزار و 521 تعرفه ممنوع و مدیریت هزار و 343 طرح به شدت اعمال می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.