مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی، به تشریح دستاوردهای طرح شهید سلیمانی در راستای اهداف مبارزه با کرونا در کشور پرداخت.

 

 

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد آسایی، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که شب گذشته روی آنتن رفت، گفت: با اجرای طرح شهید سلیمانی از دوم آذر با همکاری مردم، بسیج، سپاه و سازمان‌های دیگر کاهش مرگ و میر و ابتلاء را می‌بینیم و از مردم به علت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: در دوم آذر ۲ هزار و ۱۶۰ بستری داشتیم که قرار بود بر اساس طرح شهید سلیمانی در ماه اول این تعداد ۳۰ درصد کاهش یابد، اما در ۲۸ آذر این تعداد به هزار و ۸۵ بستری کاهش یافت که معادل ۵۰ درصد است.

آسایی گفت: در ابتدای اجرای طرح ۴۷۵ فوتی داشتیم که قرار بود در ماه نخست ۱۰ درصد و در سه ماه ۳۰ درصد آمار فوتی‌ها کاهش یابد، اما امروز تعداد مرگ و میر به علت کرونا ۶۰ درصد کاهش داشته و تعداد مبتلایان جدید از ۱۳ هزار نفر به ۷ هزار نفر رسیده است.

مشاور وزیر بهداشت افزود: حدود ۹۶ هزار تخت برای قرنطینه بیماران در هتل‌ها و مهمانسراهای سراسر کشور آماده داریم که ظرفیت افزایش به ۱۵۰ هزار تخت را دارد و از این تعداد حدود ۸ هزار تخت در تهران است، اما با توجه به اینکه هزینه قرنطینه بیماران را در هتل‌ها و مهمانسراها دولت می‌پردازد استقبال چندانی از این مراکز قرنطینه نشده است.

وی گفت: دراستان‌های تهران و البرز ۱۷ میلیون نفر زندگی می‌کنند که جمعیت حاشیه شهرهای این استان‌ها و وضع حمل و نقل عمومی آن نگران کننده است و می‌تواند منشأ شیوع بیماری باشد.

آسایی افزود: با اجرای طرح شهید سلیمانی در تهران، تعداد ۵ هزار و ۸۳۰ بستری به ۲ هزار و ۷۰۰ بستری کاهش داشته و مرگ و میرها به یک سوم رسیده است.

مشاور وزیر بهداشت گفت: یک ماه پیش روزانه ۲۷۰ نفر در تهران جان خود را به علت کرونا از دست می‌دادند که اکنون به ۷۰ فوتی کاهش یافته است.

وی افزود: یک ماه پیش هزار و ۵۰۰ تخت مراقبت ویژه پر بود، اما امروز کمتر از ۵۰۰ تخت پر است.

آسایی گفت: در کرج نیز یک ماه پیش ۱۴۵ نفر بستری بودند که امروز این تعداد به ۶۱ نفر کاهش یافته است.

مشاور وزیر بهداشت افزود: تعداد فوتی‌ها از ۲۳ نفر در روز به دو نفر در روز شنبه رسیده است.

وی گفت: تعداد بیماران سرپایی در کرج نیز از ۳۳۲ نفر به ۱۱۷ نفر رسیده است.

آسایی افزود: در شهرهای کوچک مشکل آن چنانی نداریم و مشکل اصلی ما در کلانشهرها است.

مشاور وزیر بهداشت گفت: نباید کرونا را پنهان کرد، زیرا موجب گسترش بیماری می‌شود.

وی افزود: هنوز زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع نشده و تا زمانی که زنجیره قطع نشود ابتلاء وجود دارد.

آسایی با بیان اینکه بسیاری از مرگ و میرها بین افراد ۴۰ تا ۵۰ ساله بوده است، گفت: باید دستورالعمل‌های جدید و شدیدتری صادر شود و بر این اساس دوشنبه در ستاد استانی این موضوع را مطرح می‌کنیم و به ستاد مرکزی مقابله با کرونا می‌فرستیم.

مشاور وزیر بهداشت افزود: در استان البرز از ۱۷ تا ۲۴ آذر، ۱۰۵ هزار فروشگاه مواد غذایی بازدید شد و به ۱۰ هزار نفر اخطار داده شد و ۲ هزار و ۸۰۰ مغازه نیز پلمب شده است.

آسایی گفت: برای مقابله با بیماری کرونا مهم‌ترین موضوع آموزش مردم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *