یکی از مهم ترین محصولاتی که در زمین های کشاورزی کشت می شود، پنبه است. این گیاه ارزشمند با استفاده های فراوانی که دارد به طلای سفید معروف است. استان خراسان رضوی و گلستان از جمله استان هایی هستند که کشت پنبه در آن ها رونق دارد. به دلیل نرمی، لطافت، توان جذب بالا، انتقال رطوبت، انعطاف، رنگ گیری و چاپ پذیری، قابلیت تا شدن، مقاومت در برابر فساد شیمیایی، قابلیت شستشو و همچنین پتانسیل بالا برای تولید داخلی و خودکفایی در تولید، این محصول از اهمیت ویژه ای برخوردارمی باشد.

 

در ادامه به برخی از موارد استفاده ی پنبه اشاره خواهیم کرد؛

 

استفاده از پنبه در خانه

 

بوگیر یخچال

ممکن است درون فضای یخچالتان را بویی نامطبوع پر کند، در آنصورت می توانید گلوله ی پنبه ای را به وانیل آغشته کرده و بر روی یکی از طبقات یخچال قرار دهید.

 

خوشبو کننده

کافیست بر روی چند تکه پنبه مقداری ادکلن اسپری کنید و آن را در قسمت های مختلف خانه بگذارید، پس از مدتی بوی خوشی فضای خانه را پر خواهد کرد.

 

از بین برنده ی کپک ها

کافیست تکه ای از پنبه را به مایع پاک کننده آغشته کنید و آن را بر روی هر جایی که کپک رشد کرده است، بکشید، تا نابودی کپک ها را مشاهده کنید.

 

درست کردن آتش

تکه ای از پنبه را به وازلین آغشته کنید، از این ترکیب می توانید برای روشن کردن آتش استفاده کنید.

 

ضد عفونی کردن

مقداری پنبه را به الکل آغشته کنید و از آن برای ضد عفونی کردن دست، زخم، سطوح مختلف و… استفاده کنید.

 

تمیز کردن جواهرات

هر از چند گاهی می توانید پنبه ای آغشته به الکل را بر روی جواهرات خود بکشید.

 

پرورش دانه ها

اگر قصد پرورش گیاه دارید، می توانید تا زمانی که گیاه به جوانه زنی می رسد، دانه های آن را درون گلوله های پنبه پرورش دهید.

 

پنبه در صنعت

از قسمت های مختلف پنبه در ساخت محصولات مختلفی استفاده می شود؛

 

کاربرد الیاف پنبه

مهم ترین ماده ی اولیه برای تولید پوشاک، نخ است. این ماده می تواند از پشم حیوانات یا ازالیاف پنبه به دست آید، الیاف پنبه یا پشم حیوانات طی فرآیند ریسندگی به نخ تبدیل می شوند، از نخ به دست آمده برای تولید لباس، پر کردن متکا و تشک و… استفاده می شود.

 

از کاربرد های دیگر الیاف پنبه می توان استفاده از پنبه در صنایع نساجی ،نظامی، روغن کشی، بهداشتی، کابل سازی و… را نام برد.

 

کاربرد پوسته ی تخم پنبه

از پوسته ی تخم پنبه در تولید الکل اتیلیک، گلوگز، لگنین، گاپرون، نایلون و… استفاده می شود.

 

کاربرد دانه ی پنبه

از دانه ی پنبه در تولید روغن نباتی، صابون، خوراک دام، گلیسیرین، روغن رنگرزی، ماده ی شمع، ویتامین A، مواد افزودنی شیرنی پزی و… استفاده می شود.

 

کاربرد لینتر پنبه

از لینتر پنبه در تولید خمیر سلولز، رنگ، ابریشم مصنوعی، فیلم عکاسی، پلاستیک، عایق های ساختمانی، کفپوش، پوست مصنوعی و… استفاده می شود.

 

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که: از این گیاه پر ارزش در تامین 6 درصد پروتئین دنیا استفاده می شود.

نقش پنبه در رونق تولید و اشتغال

با توجه به کاربرد های فراوان گیاه پنبه و وجود پنتانسیل بالا در تولید این محصول و همچنین امکان تکمیل چرخه ی کشت پنبه در داخل کشور، می توان این انتظار را داشت که کشت این محصول مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

افزایش تولید پنبه سبب رونق صنعت نساجی و همچنین باعث میسر شدن تولید بسیاری از محصولات دیگر خواهد شد. تولید پنبه سبب تولید حدود 40 محصول دیگر می شود، این امر نیروی انسانی بالایی را می طلبد که این موضوع افزایش سطح اشتغالزایی جوانان را به دنبال خواهد داشت، همچنین افزایش تولید سبب بالا رفتن امکان صادرات نیز خواهد شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *