نرخ تورم نقطه به نقطه در طول سال ۱۴۰۰ از عدد ۴۹.۵ درصد در ابتدای سال به عدد ۳۴.۷ درصد در اسفند ماه همین سال کاهش پیدا کرده است

در سال ۱۴۰۰ شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب عدد ۴۶۵,۲، ۳۵۰.۲ و ۴۸۷.۳ را نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل (نرخ تورم) برای کل کشور ۴۰.۲ درصد، مناطق شهری ۴۰.۸ درصد و مناطق روستایی ۵۳.۹ درصد افزایش نشان می¬دهد. نرخ تورم نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب  ۴.۹، ۴.۶ و ۶.۲ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در سال ۱۴۰۰ برای کل کشور ۶۲,۶ درصد، مناطق شهری ۶۳.۲ درصد و مناطق روستایی ۵۰.۵ درصد بوده است. نرخ تورم «خوراکی¬ها، آشامیدنی¬ها و دخانیات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ۲۳.۶، ۲۴.۵ و ۰.۶ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» در سال ۱۴۰۰ برای کل کشور ۴۵,۷ درصد، مناطق شهری ۴۵.۳ درصد و  مناطق روستایی ۴۸.۳ درصد بوده است. نرخ تورم «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری به ترتیب ۰.۶و ۰.۹ واحد درصد کاهش و در مناطق روستایی ۲.۵ واحد درصد افزایش یافته است.

بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور در سال ۱۴۰۰ مربوط به ماه¬های شهریور (۴,۰ درصد)، مهر (۴.۸ درصد) و تیر (۴.۶ درصد) و کمترین نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور مربوط به ماه¬های اردیبهشت (۰.۷ درصد)، اسفند (۲.۴ درصد) و آذر (۲.۸ درصد) است.

متوسط نرخ تورم ماهانه در این سال برای شاخص کل و گروه¬های عمده «خوراکی¬ها، آشامیدنی¬ها و دخانیات» و «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۳,۶ درصد، ۳.۰ درصد و ۳.۴ درصد است.
بهترین قیمت‌های محصولات آرایشی و بهداشتی فقط در فروشگاه خانومی!

بررسی سری زمانی تورم سالانه در سال ۱۴۰۰ نشان می‌¬دهد نرخ تورم تا شهریور ماه روند افزایشی داشته است و سپس تا پایان سال روند کاهشی به خود گرفته است با این وجود نرخ تورم در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ بالاتر از فروردین ماه همین سال قرار گرفته است.

همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در طول سال ۱۴۰۰ از عدد ۵۰,۶ درصد در ابتدای سال به عدد ۴۵.۸ درصد در اسفند ماه همین سال کاهش پیدا کرده است.

نرخ تورم کل کشور بر اساس دهک‌¬های هزینه‌¬ای/تورم ۳۹ درصدی دهک اول

براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور در سال ۱۴۰۰ برابر ۴۰.۲ درصد است که در دهک¬های مختلف هزینه¬ای در بازه ۵۳.۹ درصد برای دهک اول تا ۴۰.۳ درصد برای دهک نهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی¬ها، آشامیدنی¬ها و دخانیات» بین ۶۲.۹ درصد برای دهک‌های اول و نهم تا ۶۲.۵ درصد برای دهک‌های سوم، چهارم و ششم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» بین ۳۳ درصد برای دهک ششم تا ۴۷.۴ درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی در بین دهک¬‌های مختلف هزینه¬ای در سال ۱۴۰۰ به ۴,۷ درصد رسید که نسبت به سال قبل (۹.۰ درصد) ۶.۴ واحد درصد کاهش نشان می¬‌دهد.

شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان

در سال ۱۴۰۰ بیشترین نرخ تورم خانوار‌های کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۵۹,۳ درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان همدان با ۴۷.۴ درصد می¬‌باشد. شکاف نرخ تورم بین استان¬های مختلف در سال ۱۴۰۰، ۲۲.۰ درصد است که نسبت به سال قبل ۶.۲ واحد درصد افزایش یافته است.

تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور

بیشترین افزایش متوسط قیمت اقلام خوراکی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۲۴۰۰ مربوط اقلام هلو، خربزه، هویج فرنگی، هندوانه، نخود، نوشابه گازدار، ماهی قزل آلا و سیب زمینی می‌باشد.

منبع: تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *